05062068686 info@beedijital.comtr

Mobile-first-indexing nedir? Son günlerde Google Search Console ekibi tarafından web masterlara yönettikleri tüm siteler için bu başlıkla bir mail gelmektedir. Bu durum birçok web master’da neler oluyor sorusunu sormaya neden oldu.

Mobil İndeksleme Ne Demektir?

Mesaj içeriği şu şekilde başlıyor;

“Bu durum, günlüklerinizde Googlebot Akıllı Telefon’dan gelen daha fazla trafik görebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, Google Arama sonuçlarındaki snippet’lerin artık içeriğinizin mobil sürümünden oluşturulduğunu da görebilirsiniz.”

Arka plan: Mobil öncelikli dizine ekleme, (öncelikli olarak mobil) kullanıcılarımızın aradıkları içeriği bulmalarına daha iyi yardımcı olmak amacıyla Googlebot’un artık dizine ekleme ve sıralama için sitenizin mobil sürümünü kullanacağı anlamına gelmektedir. Google’ın tarama, dizine ekleme ve sıralama sistemleri, geçmişte sitenizin içeriğinin masaüstü sürümünü kullanıyordu. Bu da, masaüstü sürümü mobil sürümden farklı olduğunda, mobil arama yapanlar için sorunlara neden olabiliyordu. Yaptığımız analizler, sitenizin mobil ve masaüstü sürümlerinin benzer olduğunu gösteriyor.

Googlebot’lar Eskiden Nasıl İndeksliyordu?

Önceki dönemlerde google robotları web sitenizi dizine eklerken masaüstü sürümünü kullanıyordu. Yani robotlar mobil sürümlerde gezinmiyordu. Google bütün web sitelerini mobil dizine ekleyerek artık robotların mobil sürümlerden dizine ekleneceğini duyurmuş oldu.

Bu bir Google Algoritması Güncellemesi mi?

Peki bu bir algoritma güncellemesi mi diye soranlar oluyor. Hayır o şekilde bir güncelleme söz konusu değil. Ancak mevcut dizine ek olarak mobil dizinle birlikte google’ın dizini büyüyor denilebilir.

Webmasterların da farkedeceği üzere bu işlem Google’ın sıralama işlemine başlamak için kullandığı dizinde yapılan bir değişikliktir. Belirtilen değişiklik, Google’ın mobil ilk endeksine daha fazla web sitesinin dahil edilmesidir.  Muhtemelen ilerleyen dönemlerde bu search console’da bir butona dönüşecek ve mevcut sitelerin hepsinde bu buton enable konumunda olmuş olacak.

Genel olarak web sitelerinin mobil ve masaüstü sürümleri benzer olsa da benzer olmadığı durumlarda google robotları için sorun yaratabiliyordu. Bu durumda birçok sitenin artık google mobil indekslenme oranı artmış olacak.

Abdurrahman Şimşek