05062068686 info@beedijital.comtr

Site açılış hızı en önemli SEO Kriterlerinden biridir. Google’ın kullanıcı deneyimini ne kadar önemsediğini bilenler bunu kolaylıkla anlayabilir. Çünkü geç yüklenen sayfalar kullanıcıyı yorar. Bir sayfanın açılmasını bekleme süresi 5 sn’yi aştığında kullanıcıların sayfadan geri çıkmak ya da tamamen kapatmak yönünde tercih kullandığı istatistiklerde görülmektedir. Bu çok basit gibi görünebilir ancak Temmuz 2018’den itibaren google’da yapılan güncelleme ile siteniz yavaş açılıyorsa geriye düşeceksiniz demektir.

Google web sitenizin bulunduğu sunucuyu ciddi anlamda önemsiyor ve kriterleri arasında bunu üstlere taşıyor. Bu şu anlama geliyor; googlebot sitenize girdiğinde sayfa açılış hızı yavaş ise indekslemeden çıkabilir!

Site Açılış Hızı iki önemli noktada SEO’nuzu destekleyecektir.

  1. Kullanıcı sitenize hızlı bir şekilde erişirse, sitenizi sevecektir.
  2. Kullanıcı sitenizde hızlı gezinebiliyorsa, sitenizi sevecektir.

Site açılış hızının önemini belirttikten sonra test etme ve onarma konularından da bahsedelim. Öncelikle google’ın kendi aracı olan pagespeed insight kullanılmalı.

PageSpeed Insights – Google Developers

Bu ara. sitenizin hızını ölçer, 85 üzeri bir skor yakalamanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu araç site nasıl optimize edeceğinize dair bazı bilgiler verir.

Site Açılış Hızı Nasıl Artırılır

WordPress sitenizde açılış hızını artırmak için birçok eklenti bulunmaktadır. Özellik cache(önbellekleme) sistemini websitenize entegre ederek tekrar ziyaret eden kullanıcılara hızlı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Bunun için wordpresste oldukça başarılı araçlar bulunmaktadır. HTML compress işlemleri ile aşırı yüklenmeleri azaltmalısınız. Yine benze rşekilde eklentilerle bu sorunu çözebilirsiniz. Sunucu cevap verme süresi uzun ise iletişime geçmeli ve alan artırımına gitmelisiniz.  javascript ve css kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın ve Css minify ve Js minify ile scriptlerin boyutunu küçültün. Js ve Css dosyalarınızı sayfa içine yerleştirmeyin, dışarıdan alın. Görsel içeriklerinizi sıkıştırın. Bu özelliklerin birçoğu wp fastest cache ile sunuluyor. Sisteme entegre ettiğinizde SEO puanınıza ciddi katkı sağlayacaktır.

Ayrıca bir başka araç olan GTmetrix ile websitenizi test edebilir ve verilen tavsiyeleri uygulayarak site açılı hızınız artırabilirsiniz. Son olarak sitenizdeki eklentileri gözden geçirip gereksiz olanları silmelisiniz. Çünkü wordpress eklentileri açılış hızının düşük olmasındaki önemli etkenlerden biridir.

Abdurrahman Şimşek